Воєнний стан у державі потребує впровадження нестандартних рішень та дієвих методик, які дозволять швидко поповнювати бюджет. Надійним джерелом прибутків може стати експорт електричної енергії до європейських країн. Така можливість в Україні була і до повномасштабного вторгнення, але потужності для експорту збільшилися після об’єднання української та європейської енергосистем навесні 2022 року.
Експорт електроенергії може стати для держав Європи альтернативою російському газу, що дозволить продовжувати санкції проти країни-агресора.
Електронні торги за участі нерезидентів
На порталі Української енергетичної біржі https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/eksport-ee-z-ukraini-ta-ii-vartist-na-elektronnih-auktsionah-bir/ можна дізнатися про актуальну вартість електричної енергії та її обсяги, які йдуть на експорт. Як свідчить статистика, з липня поточного року об’єм закупівель збільшився у 2,5 раза. Так сусідні країни компенсують російський газ, який відмовилися купувати через вторгнення до України.
Торговельна платформа УЕБ дозволяє нерезидентам (учасникам з інших держав) брати участь в електронних аукціонах. Це оптимізує процес закупівлі енергоносіїв та сприяє підвищенню інвестицій.
Які держави імпортують електроенергію з України
У 2022 році в екстреному порядку було завершене об’єднання української та європейської енергосистем. Цей крок дозволив збільшити обсяги експортованої до інших країн електроенергії. При цьому не всі можливі потужності наразі задіяні, оскільки об’єднання відбулося у прискореному режимі. Планувалося, що всі роботи будуть завершені не раніше 2023 року.
Після нетривалої перерви імпорт відновили і збільшили декілька держав: Румунія, Словаччина, Молдова, Польща. Відмовилася від українського експорту Угорщина. Таке рішення було прийняте державою відразу після вторгнення Росії.
Вплив експорту на українську економіку
Україна отримала технічні можливості збільшити експортування електроенергії. Під час воєнного стану її споживання зменшилося на 35%, що дає змогу реалізувати більший об’єм. Кошти, які отримує держава, необхідні для:
- ведення бойових дій (це мільйонні щоденні витрати на армію, зброю, зв’язок, забезпечення тощо);
- збереження старих тарифів для населення, оскільки побутові споживачі не мають змоги сплачувати більше через втрату доходів;
- розвиток підприємств, які працюють над державними замовленнями;
- відновлення інфраструктурних об’єктів та житлового фонду, які постраждали під час воєнних дій.
Українська електроенергія як альтернатива російському газу
Фахівці профільного ринку стверджують, що українські експортні потужності зможуть повністю замінити 185 мільярдів кубів блакитного палива, які постачала до Європи країна-агресор. Такий сценарій дозволить значно зменшити залежність європейських країн від Росії та повністю відновити економіку.
За даними Міністерства енергетики у жовтні 2022 року Україна вимушена припинити експорт через масивні обстріли, які завдали шкоди вітчизняній енергосистемі.